O blogu

Cześć!

Nazywam się Sebastian Matyszczak i od ponad dekady jestem dziennikarzem. W przeszłości pracowałem w prasie lokalnej, a obecnie łączę obowiązki redaktora naczelnego portalu i reportera telewizyjnego w mediach o zasięgu regionalnym.

Od zawsze chciałem być dziennikarzem, ale z upływem lat zaczęło mnie interesować nie tylko to, co się dzieje, ale dlaczego tak się dzieje. „Dobre podejście w tym zawodzie” – powiecie. Nie chodzi jednak o kwestie warsztatu i podejścia do poruszanych tematów, a o sprawy związane z samym dziennikarstwem. Do tego, jak się zmienia, dlaczego, w którym kierunku zmierza, jakie nowe możliwości oferuje i co zrobić, by wykorzystać ich potencjał.

Zacząłem więc szukać źródeł i czytać. Zacząłem obserwować, co piszą eksperci, które zagadnienia badają i jakie wyciągają wnioski. Dostrzegłem wiele nowych inicjatyw rozwijanych w tej dziedzinie, zetknąłem
się z bolączkami współczesnego dziennikarstwa i szukaniem sposobów
na ich rozwiązanie.

To pozwoliło mi dojść do wniosku, że dziennikarstwo jest pasjonujące
nie tylko w kwestii samego zawodu, ale także tego, jak ewoluuje na naszych oczach. Dlatego postanowiłem przyjrzeć mu się bliżej i przystąpić
do napisania pracy doktorskiej. Oprócz tego zdecydowałem się stworzyć bloga.

Bastian Lab

Pisanie zawsze pomagało mi w usystematyzowaniu wiedzy i w pewnym stopniu w dbaniu o dyscyplinę. W świecie wszechogarniającej cyfryzacji wybrałem prowadzenie bloga, zamiast zapisywania „analogowego” notatnika. Dlatego powstał bastianlab.pl. Nazwa pochodzi od mojego imienia (jest długie, więc postanowiłem je skrócić ;)) i słowa laboratorium. Można powiedzieć, że ten blog jest miejscem publikacji moich spostrzeżeń i przekopywania się przez stosy różnych analiz, raportów i wyników badań. Często ich cytuję, bo ich wiedzę od mojej dzielą lata świetlne, a mnie chodzi o to, by nie karmić się fake newsami i przypuszczeniami, tylko zdroworozsądkowym podejściem opartym na faktach i badaniach.

Nie możesz więc traktować mnie jako eksperta. Nie jestem nim. Ciągle się uczę, obserwuję i analizuję, próbując zrozumieć, jak w czasach ewolucji internetu i mediów cyfrowych zmienia się dziennikarstwo.

Główne zainteresowania

  • ewolucja dziennikarstwa
  • nowe media
  • dziennikarstwo internetowe
  • sport w mediach społecznościowych
  • historia dziennikarstwa

Kontakt: sebastian.matyszczak[małpa]gmail.com
Obserwuj mnie: Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram