Medialna prasówka #1

Oddaję w Wasze ręce pierwsze wydanie “Medialnej prasówki”, a więc zbioru tekstów dotyczących mediów, mediów społecznościowych i dziennikarstwa.

Mam nadzieję, że, podobnie jak w moim przypadku, tak i dla Was będzie to pokaźny zbiór wartościowej wiedzy oraz zaczyn do podjęcia refleksji nad wieloma kwestiami.

“Medialna prasówka” jest cotygodniowym podsumowaniem przedstawionym w postaci odnośników i komentarzy do artykułów poruszających tematykę związaną ze współczesnymi mediami i dziennikarstwem. Wierzę, że zostaniecie stałymi czytelnikami tego cyklu i nie raz znajdziecie tu treści nie tylko warte przeczytania, ale również godne polecenia.

Owocnej lektury!


Obowiązek przypominania o prawie do autoryzacji

Autoryzacja wypowiedzi dla prasy w sześć godzin  - zmiany w prawie prasowym

12 grudnia 2017 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o Prawie prasowym, w myśl której dziennikarz ma obowiązek poinformowania rozmówcy o prawie do autoryzacji wypowiedzi. Brak stosowania wprowadzonej zmiany, będzie zagrożony grzywną. Na autoryzację rozmówca dziennikarza z dziennika lub elektronicznego portalu ma sześć godzin.

3,5 miliona płatnych subskrypcji New York Timesa

Year of Audience

A do tego 130 milionów czytelników miesięcznie. Te liczby naprawdę robią wrażenie i nie ma się co dziwić, że szefowie NYT chwalą się nimi na prawo i lewo. Też byście się chwalili. Tym bardziej, że w ciągu dwóch lat wyniki się podwoiły(!)

Dłuższe tweety popularniejsze od 140-znakowych

Twitter Users Like Long Tweets More Than Short Ones

Tak przynajmniej wynika z badań SocialFlow, na które powołuje się serwis BuzzFeed. Z wykresów wynika, że tweety powyżej 140 znaków są nawet dwa razy częściej przesyłane dalej i polubiane niż te krótsze.

Facebook 2017

Przegląd najważniejszych wydarzeń na Facebooku w 2017 roku

Grudzień to nie tylko karp i petardy, ale także czas podsumowań. Facebook przewertował ostatnie 12 miesięcy i stworzył zestawienie najważniejszych wydarzeń. A jako, że mowa o serwisie społecznościowym, nie trudno się domyślić, że chodzi o tematy, które wywołały największą interakcję wśród użytkowników.

YouTube Rewind 2017

YouTube nie mógł być gorszy i również przygotował swoje coroczne zestawienie najpopularniejszych filmów i twórców 2017 roku. Uprzedzając pytania, od razu odpowiem: Tak, jest Despacito.

Instagram 2017

Instagram Reports 2017 Usage Trends, Including Top Hashtags and Most Followed Celebrities

Jeśli kręcą Was takie podsumowania, to obowiązkowo rzućcie okiem na dane z Instagrama za ostatnie 12 miesięcy. Pod tym linkiem znajdziecie trendy, najpopularniejsze konta i hashtagi w mijającym roku.

Prognozy w mediach społecznościowych na 2018 rok

10 Social Media Predictions for 2018 [Infographic]

Koniec roku to nie tylko czas podsumowań, ale także przewidywań tego, co może się wydarzyć w ciągu nadchodzących 12 miesięcy. W rolę analityków postanowili wcielić się twórcy serwisu Social Media Today, którzy stworzyli infografikę “10 top social media trends for 2018”.

Zmiana zasad przyznawania nagrody Pulitzera

Pulitzers change rules for breaking news category

Uściślając: chodzi o tzw. “Breaking newsy”, a więc najświeższe wiadomości. Do tej pory liczyła się lokalność danej informacji w stosunku do medium, które je podało. Teraz rozszerzono ten zakres i ogłoszono, że brane będą pod uwagę wiadomości niezależnie od tego, czy zostały podane przez lokalną, stanową, czy krajową organizację informacyjną.

Jak grupy na Facebooku pomagają w pozyskiwaniu subskrybentów

How The Times of London is using Facebook groups to drive subscriptions

Ten artykuł mocno Wam polecam. Znajdziecie tam sporo informacji na temat wykorzystania grup na Facebooku przez Times of London do powiększania bazy subskrybentów. I jeśli myślicie, że ich komunikacja opiera się wyłącznie na doborze odpowiedniego tematu grupy i luźnej interakcji, to jesteście w poważnym błędzie.

Gazeta zniknęła z rynku po 105 latach istnienia

Greece’s second city faces life without major local daily

Nie lubię takich wiadomości. Mam duży sentyment do prasy drukowanej. W Grecji tymczasem splot niekorzystnych zdarzeń miał wpływ na podjęcie decyzji o zamknięciu Makedonii, a więc gazety ukazującej się w drugim co do wielkości mieście w tym kraju, czyli Salonikach.

Człowiek Roku 2017 według Times’a

TIME Person of the Year 2017: The Silence Breakers

Ta informacja obiegła świat lotem błyskawicy i zostanie zapamiętana na lata. Dlatego nie mogło jej zabraknąć także w moim zestawieniu. #MeToo, a więc hashtag akcji zachęcającej ofiary molestowania seksualnego do ujawnienia traumatycznych przeżyć.

Tweet tygodnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.