Outriders to nie jest dziennikarstwo w internecie. To jest nowe dziennikarstwo.
Kiedy pierwszy raz usłyszałem o Outriders i zacząłem szukać informacji na temat tego serwisu,trafiłem na notatkę zatytułowaną “Impreza otwarcia Outriders”, po czym znalazłem w niej taki akapit:
Jesteśmy grupą osób, które wierzą, że dziennikarstwo, którego wszyscy dziś potrzebujemy, to połączenie misji, wysokiej jakości warsztatu, oryginalnej formy i umiejętności operowania najnowszymi narzędziami. Są wśród nas ludzie o różnorodnych kompetencjach – doświadczeni reporterzy, graficy, koderzy oraz redaktorzy. Bo tak dziś trzeba.
Kilka tygodni później trafiłem na wywiad Artura Kurasińskiego z Jakubem Górnickim, współzałożycielem Outriders. Kiedy przeczytałem w nim, że “nowoczesny newsroom musi mieć wiele kompetencji i programista jest tak samo ważny jak reporter”, doszedłem do wniosku, że ci ludzie naprawdę wiedzą, o czym mówią. A czytając kolejne teksty, zdałem sobie również sprawę z tego, że mają także niebanalny pomysł na połączenie tych wszystkich atutów.
Dziennikarski storytelling
Nie mylili się ani oni, ani ja. Kolejno pochłaniałem tworzone przez nich historie, bo w serwisie Outriders nie znajdziecie zwykłych artykułów. To coś w rodzaju połączenia reportażu z grą komputerową i fabułą, która potrafi wciągnąć czytelnika w sam środek akcji, choćby to były walki w Syrii. Trudno mi przypomnieć sobie, na której innej polskiej stronie internetowej widziałem coś takiego. Mam problem nawet ze wskazaniem podobnego serwisu z zagranicy. Nic mi nie przychodzi do głowy, chyba, że wspomnieć pojedyncze projekty, jak “Agonia sobre rieles” stworzony przez La Nacion (równie mocny i wciągający także dla ludzi nie znających języka hiszpańskiego).
Tworzenie serwisu opierającego się wyłącznie lub w ogromnej mierze na tak zaawansowanych multimedialnie i technologicznie materiałach, to skok na naprawdę głęboką wodę. Jakub Górnicki nie od dziś jest jednak znany z odważnych projektów, jak te, które współtworzył w ramach Fundacji ePaństwo. Z resztą o tym, że Outriders to nie żaden szaleńczo dryfujący w nieznane okręt, a bardzo dobrze rokujący projekt, może świadczyć poniższy fragment informacji z zakładki “O nas”:
W marcu 2017 r. nasz zespół wygrał hakaton Editors’ Lab Global Editors Network w Warszawie. W czerwcu został finalistą Editors’ Lab w Wiedniu obok takich mediów jak BBC, ABC News czy National Geographic.
Technologia to przyszłość dziennikarstwa
Patrząc z perspektywy raptem kilkumiesięcznej znajomości Outriders, już mogę śmiało postawić tezę, że zwycięzcy Grand Press Digital 2017 znaleźli właściwy sposób na połączenie dziennikarstwa z technologią, co daje kolosalne możliwości zarówno pod względem prezentowania informacji i budowania narracji. To również niepowtarzalny sposób wyjaśniania świata, jego zawiłości i powiązań w nim występujących.
Z jednej strony mam wrażenie, że historie publikowane w Outriders są tak doskonałe, że byłyby wciągające nawet w postaci czystego wydruku maszynopisu, ale z drugiej zdaję sobie sprawę z ogromnej przewagi, jaką daje twórcom tego projektu dostępna dzisiaj technologia. Choć tak powszechna, jak internet, wciąż nieodkryta przez wiele redakcji na całym świecie, które jeszcze nie rozumieją, że nowoczesny newsroom to programista tak samo ważny jak reporter.